Jdi na obsah Jdi na menu
 

kdo je to vlastne morska panna?

Zdá se, že tyto prastaré "mořské panny" si potrpěly na svůj zevnějšek zrovna tak, jako dnešní ženy. Ani jedna není podobná druhé, ale všechny jsou půvabné a svůdné. Některé stačil dlouhý rybí ocas, řídce posázený velikými šupinami, jiná se chlubila dvěma kratšími ocasy, hustě pokrytými šupinami. Některé měly dokonce jakási křidélka jako andělíčci.
Kdo však tito tvorové jsou?
Věrohodně vysvětlit existenci mořských bytostí se nepodařilo dodnes. Zvířata to zřejmě nejsou. Tvorové z hlubin oceánů jsou svou inteligencí srovnatelní s lidmi. Podle některých badatelů by mohlo jít o druh Homo sapiens, který se oddělil od suchozemské formy a vrátil se zpět do vody. Mají proto plíce i žábry a mohou žít pod vodou i na souši.
To potvrzuje i případ který se stal v 16. století v Holandsku. Rybáři ulovená dívka se zamilovala do jednoho z nich a zůstala na povrchu. Trochu se naučila mluvit a živila se splétáním sítí.
Ale legendy nám nabízejí i opačné vysvětlení. Jedná se o lidi, kteří zmizeli v moři aby se po nějaké době znovu vynořili s rybím ocasem na svém těle.
V roce 1841 se při bouři v Indickém oceánu utopil námořník z lodi Great King. O dva roky později byl na tom samém místě spatřen svými druhy živý ve vodě. To už měl ale šupinatý ocas a vyprávěl, že teď je konečně šťastný ale více ze svého tajemství prozradit nechtěl nebo nemohl.

Je vidět, že právě moře a oceány jsou ještě jedny z nejméně prozkoumaných částí planety a my se jen můžeme domnívat co před námi ukrývají za tajemství.

Mořská panna je bájná postava vyskytující se v bájích a v mýtech. Šlo prý o bytosti, které prý byly nádherné a hodné, ale mohly být i zlé. Ty zlé lákaly zbloudilé námořníky k útesům. Také tyto zlé mořské panny byly nazývány Sirény. Samec mořské panny je znám jako mořský muž.

 

 

 

 

Vzhled

Často byly zobrazovány jako ženy s ploutví bez noh. Nohami ryba tělem žena, alespoň tak jí znázorňují báje. Ploutev byla používána k pohybu. Ploutev byla pokryta zelenými šupinami. Většinou měla delší vlasy.

 Výskyt

Mořské panny by se měly vyskytovat v mořích. Někdy mohly vyjít i ven a lákat poutníky na mořích. O mořských pannách se píše ponejvíce v zemích, ležících poblíž Středozemníh  moře. Například ve Starověkem Řecku se o nich píše ve starověkých mýtech.

http://www.jaksestatmp.estranky.cz/clanky/youtube.html

FILMY A SERIALI

 Malá mořská víla

V tomto filmu je zobrazena mořská panna pomocí animace. Víla se zamiluje do člověka, ale mořské okolí má na to jiný názor. Malá mořská víla se jmenuje Ariel.

Futurama

V díle musí Planet expres rybařit. Bender chytí velkého sumce, který je zavede až na dno oceánu. Fry vidí mořskou pannu, ale nikdo mu nechce věřit. Později se dokáže její existence. Poté navštíví Planet expres vesnici mořských lidí. Zjistí se, že to je Atlanta která se potopila.

 Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Zde jsou mořské panny vyobrazeny jako krásná stvoření, která námořníka lákají. Když je u nich blízko, stáhnou jej pod vodu a sní. Je samotné přitahuje světlo a zpěv. Dokážou lovit i lidi na souši, pomocí jakési mořské trávy, která funguje jako provaz. Pokud se dostanou na souš, zmizí jim ploutev a objeví se jim nohy. Zde nemohou být moc dlouho a už vůbec ne na prudkém slunci, jinak zahynou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

JŮŮŮŮŮŮŮ

(ADELKA, 22. 12. 2011 20:51)

To je docela zajimavy ale fotecky sou zajimavejsi.

Re: JŮŮŮŮŮŮŮ

(Vendula Vosmanská, 5. 2. 2012 14:51)

Jo to máš pravdu

 

 
Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 139900
Měsíc: 2173
Den: 84